title

Kalite Sistemi


Her zaman tüm kalite standartlarına uyum sağlamaya özen gösteren Caffe Mauro, 2012 yılında iki yeni kalite belgesini alarak iç ve tüm dış pazarlarda faaliyet gösterebilmek için gereken hijyen-sağlık standartlarına uyma gayretini bir kez daha teyit etmiştir.


BRC ve IFS uluslararası kalite sertifikaları ortak ilkelerle Avrupalı tedarikçi ve üreticiler tarafından benimsenen farklı standartları uyumlu hale getirmek amacıyla benimsenmiş birer çerçevedir. BRC – İngiliz Perakende Konsorsiyumu oldukça yaygın bir uygulama olup Birleşik Krallık’ta düzenlenmiştir. IFS – Uluslararası Gıda Standardı – en önemli Alman, Fransız ve İtalyan kontrol kuruluşları tarafından verilen bir sertifikadır.

title

Kontrol Standartları


Kontroller hammadde yani kahve çekirdekleri satın alındığında hemen başlar. Satın alma işlemi ise Caffe Mauro tarafından belirlenen standartlarda “nitelikli sağlayıcılar” listesinde olan tedarikçiler kapsamında yapılır. Hammadde satın alındıktan sonra, ürünün doğruluğunu ve kalitesini belirlemek açısından birçok laboratuvar kontrolünden geçer.


Üretim sürecinde kalite kontrol operatörleri HACCP kalite kontrol ilkelerinin doğru uygulandığından emin olurlar ve denetimler gerçekleştirirler. Üretilen ürünler depolanmadan ve müşteriye gönderilmeden önce bir dizi son kalite kontrol testlerine tabi tutulur. Bu kontroller içerisinde tadım, renk, nem, kafein, klorojenik asitler, teobromin, teofilin, granülometri, kuru ekstraktlar, yağlar, küller, proteinler, karbonhidratlar, uçucu aromatik maddeler, steroller, terpenler vb. kontroller vardır.


Bu testlerle birlikte uzmanlar, yasa gerekliliklerine ve şirket tarafından belirlenen kalite standartlarına uygunluğu doğrularlar.

Caffe Mauro
Caffe Mauro
Caffe Mauro

Ar-Ge Faaliyetleri


Mükemmellik yolunda benimsenen stratejiler doğrultusunda Caffe Mauro, Ar-Ge faaliyetlerini kilit alanlardan biri olarak görür. Yapılan Ar-Ge’nin birincil amacı kavrulmuş kahve çekirdeklerinin üretim sürecinde ve Caffe Mauro’nuın diğer ürünlerinde doğrudan ve dolaylı olarak yer alacak her yönüyle yüksek düzeyde inovasyon sağlamaktır.


Hammadde alanında görev alan uzmanlardan oluşan inovasyon kurulu, aromatik özellikleri zenginleştirmek, yeni karışımları iyileştirmek ve mevcut karışımları rafine etmek, yeni tatların aranması, tadımı ve kataloglaması ile ilgilenir. Üretim hattından çıkan ürünün organoleptik (koku, tat ve dokunma) testler ve kalite standartları değerlendirmesi ile Caffe Mauro ambalajların da eko-sürdürülebilirliği üzerine çalışmalar yürütmektedir.


Bu çalışmalar aynı zamanda ambalaj malzemelerinin üretim aşamasından çöpe atılıncaya kadar yarattığı çevresel etkilere odaklanmaktadır. Ayrıca ISO 9001:2008 standartlarının gereksinimlerine uygun prosedürler uygulanarak kalite güvencesi her zaman üst düzeyde tutulur.

Hedef Olarak Mükemmelik


2009 yılından itibaren iddialı mükemmellik hedefleri sayesinde Caffe Mauro kalite alanını güçlendirmiş, ürün işleme ve müşterilere sunulan hizmetler üzerinde doğrudan ve dolaylı etkisi olan tüm şirket alanları tarafından kullanılacak prosedürler yenilenmiştir.


Benimsenen bu mükemmellik stratejisi, inovasyona adanmış yatırımların artmasını gerektirmektedir. Bu doğrultuda yapılan yatırımlarla Caffe Mauro üniversite iş birlikleri sayesinde her üretim hattı için 100’den fazla kontrol yapılmasına olanak tanıtan bir dizi spesifik analitik prosedürü işleme almıştır.

Caffe Mauro
Caffe Mauro
Caffe Mauro
Caffe Mauro

Yavaş Kavurma Tekniği


Kavurma kahve üretim döngüsünün en hassas aşamasıdır. Bu nedenle Caffe Mauro, soğuk ve sıcak hava akışlarının sıkı kontrolü ile çekirdeğin mükemmel şekilde kavrulmasını sağlayan ve kendine özgü organoleptik özelliklerini ortaya çıkaran sofistike bir teknoloji geliştirdi. Farklı yeşil kahve çeşitleri ayrı olarak kavrulur.


Caffè Mauro, kavurma başına 21.000 kg üretim kapasitesi ile yavaş bir kavurma döngüsünü takip eden üç kavurma hattına güvenir. Geleneksel hızlı veya yarı hızlı endüstriyel döngülerle karşılaştırıldığında, Caffè Mauro kavurmaya çok daha uzun zaman ayırır: 15 ila 18 dakika. Amaç, her türlü kahvenin aromatik potansiyelini ortaya çıkarmaktır. Kavrulmuş kahve daha sonra döner bıçaklı özel bir havzada hava ile soğutulur ve çekirdek kaynağına bağlı olarak başlangıç ağırlığının % 17 ila % 20'si arasında değişebilen ağırlık kaybını doğrulamak için tartılır. Kavrulmuş kahve, farklı özgül ağırlıkları nedeniyle ayırma ve temizleme işleminin bir önceki aşamasında elimine edilmeyen yabancı cisimleri ortadan kaldırmak için başka bir ayıklamaya tabi tutulur. Kahve daha sonra kapalı bir devreden kavrulmuş kahve silolarına taşınır ve burada olgunlaşmak ve gazdan arındırmak için belirli bir süre kalır. Bundan sonra, kahve karıştırılmaya veya öğütülmeye hazırdır.


Öğütme, her bir ürün hattı için sağlanan parçacık boyutu standartlarını kontrol edebilen bir cihaz aracılığıyla gerçekleşir. Bu parametrelere uyum, hem espressolar hem de mokalar için nihai tüketici fincanında en iyi sonucu elde etmek için zorunlu hale gelir. Özel yavaş kavurma yöntemi Caffè Mauro'nun kalitesine önemli ölçüde katkıda bulunur. Tüm dikkatini çekirdeğin işleme döngüsünün en hassas anına odaklayan Caffè Mauro, iyi bir espresso'nun kalitesini, aromasını ve tadını sağlar. Kavurma sırasında "Maillard reaksiyonu" denir: fasulye kilo kaybeder, renk değiştirir, daha fazla hacim alır ve aromaları geliştirir.


Yüksek sıcaklıkta 5-6 dakika döngüleri ile endüstriyel bir yöntem kullanan birçok şirketin aksine, Caffè Mauro 15-18 dakikalık döngülerle yavaş bir yöntem kullanır. Ayrıca, döngünün sonunda, karışımların hazırlanmasına başlamadan önce, kavurma durdurulur ve çekirdekler aşırı kavurma riskini önlemek için hava ile soğutulur. Bu nedenle Caffè Mauro'nun tadı çok özel: kahve çekirdeklerinin organoleptik özelliklerinin maksimum korunmasını sağlamak ve bu nedenle doğal kavurma zamanlarına saygı duymak için bu değerli dakikalara tamamen odaklanmaya karar verdik. Çiğ çekirdek içerisindeki su, zararlı "patlamış mısır etkisi" ne neden olmadan yavaş yavaş buharlaşır. Şekerler yanmadan karamelize olur ve acı bir tat bırakmaz. Karışımın kokusunu ve aromasını tanımlayan değerli uçucu yağlar yoğunlaşır. Çekirdeğin tüm gövdesi eşit olarak pişirilir. Yavaş kavurma, karışımın eşit olmasını ve daha kaliteli bir sonuç elde edilmesini sağlar. Bu nedenle Caffè Mauro'nun kendi kavurma yöntemini daha iyi geliştirdiği düşünülen sloganı "se aspetti c'è più gusto" dır ("Beklerseniz daha lezzetlidir").

Caffe Mauro Ürünleri