• Ağustos 14, 2019

  Kahve öyle bir lezzet ki ne gün kahvesiz geçiyor ne de bir sohbetin tadı kahvesiz çıkıyor. Her çeşidi de farklı güzel oluyor ve farklı bir ortama uyum sağlıyor. Kışın sıcağını içip soğuktan korunuyor, yazın da soğuğunu içip serinliyoruz. Birçok farklı aroma ve lezzetle bir araya getirip değişik tatlara da imza atıyoruz. Zaten her yiğidin kahve içişi farklıdır diye boşuna dememişler. Tabii genel anlamda sıcak demleme ve soğuk demleme olarak iki yöntemle kahvelerimizi hazırlıyoruz. Sıcak demleme yönteminde, öğütülmüş kahve sıcak suyla buluştuğunda kahvenin aromaları ve yağları hızlı bir şekilde ortaya çıkıyor ancak soğuk kahve demlerken aromaların lezzetini vermesi biraz uzun sürebiliyor. Kahve çekirdeğinin tüm aromalarını keşfedebilmek için de cold brew yöntemine başvuruluyor. Nitro kahve ise cold brew kahveye tamamen farklı bir bakış açısı katıyor. Gelin nitro kahveyi hep birlikte tanıyalım. 

  nitro kahve nedir, nitro kahve nasıl hazırlanır,
 • Ağustos 07, 2019 Kahve

  Bayram denince akla ilk olarak baklava gelir tabii ki ama şöyle güzel bir Türk kahvesi içmeden de bayramın keyfine tamamen varılmaz, orası bir gerçek. Ancak misafirlerinize farklı lezzette kahveler hazırlamak istemez misiniz? İçinizdeki baristayı dışarı çıkarın. Kahve severliğinizi tüm misafirlerinize göstermenin zamanı geldi. Hem misafirleriniz dışarıda beğenerek içtikleri kahvelerle sizin evinizde karşılaştıklarında çok şaşırmaları da garanti. O zaman gelin onlara sunabileceğiniz farklı tariflere birlikte bakalım. 

  kahve tarifleri, bayram kahvesi, soğuk kahve tarifleri, buzlu kahve,
 • Temmuz 31, 2019 Kahve Kahve Makinası

  1900’lü yıllarda İtalyanlar tarafından keşfedilip hayatımıza giren espresso aslında tüm kahve çeşitlerinin tarifinde büyük rol oynar. Basınç gücünden yararlanılarak hızlı bir şekilde demlenen yoğun kıvamlı espressonun aroma yönünden zengin sert bir tadı vardır. Bu sebeple içimi biraz zordur ve herkes espressoyu sek içmeyi sevmeyebilir. Dolayısıyla süt, karamel ve çikolata gibi kahveye yakışan lezzetlendiricilerle tüketilmesi daha yaygındır. Bu şekilde tatlandırıldığında da daha hafif bir içime kavuşur ve birçok kahve severin de gözdesidir. Espressoyu lezzetli demleyebilmek için uyulması gereken bazı adımlar vardır. Çekirdek kahvenizi öğütme kalınlığınız, ne kadar süre öğüttüğünüz ve kaç gram kahveden espresso yapmak istediğiniz kahvenizin tadını etkileyecektir. 

  espresso, espresso makinesi, çekirdek kahve, espresso yapmak,
 • Temmuz 24, 2019

  Kahve severler için kahve demlemenin birçok aşaması farklı farklı önem taşır. Kahvenin çekirdeğini doğru seçmek taze kahve demlemek isteyenler için kritik bir etkenken doğru kahve makinesini bulmak da elzemdir. Tabii her kahve severin sevdiği kahve demleme şekli de farklı olabilir. Kimisi daha koyu bir kahve severken kimisi de aromalı kahveler sevebilir. Kahve demlemek için bunlar kadar önemli bir diğer konu da kahve makinemizin temizliğidir. Makinemizi ne kadar temiz tutarsak demlediğimiz kahvelerin tadı da o kadar güzel olacak ve kahve içmek daha çok zevk verecektir. Kahve makinemizin sürahisini her demlemeden sonra temizlediğimiz gibi makinemizin su haznesinin temizliğini de düzenli sıklıklarla yapmamız gerekir. 


  kahve makinesi, kahve demleme, kahve makinesi temizliği, taze kahve, çekirdek kahve,
 • Temmuz 17, 2019 Nasıl Yapılır? Kahve

  Kahve her mevsime yakışan bir içecek. Ancak tabii kışın içimizi ısıtan bu güzel içeceği yazın da bizi serinletecek şekilde tüketmeyi tercih ediyoruz. Keyifli yaz akşamlarının en lezzetlisi de güzel demlenmiş buzlu kahveler oluyor durum böyle olunca. Kimimiz klasikleşen cold brew tadından vazgeçmese de kimimiz de yazın farklı tatlarla bir araya gelen kahveleri denemeyi seviyor. İşte biz de bu yazımızda farklı lezzette kahveler denemeyi sevenlere tam bir yaz kahvesi tarifi veriyoruz. 

  buzlu kahve, cold brew, yaz lezzetleri, yazın kahve içmek, cold brew aletleri,
 • Temmuz 10, 2019 Kahve

  Evde ya da ofiste kahve yaparken çekirdek kahve seçimine dikkat etmemiz gerektiğini geçen haftaki yazımızda anlatmıştık. Kahve seçimimizi doğru yaptığımızda lezzetli kahveler demlemiş oluruz tabii ki ama lezzetli kahveler yaparken kahveyi doğru almak kadar satın aldığımız kahveyi doğru saklamamız da büyük önem taşır. Kahvenizi doğru muhafaza etmezseniz demlediğiniz kahvenin lezzeti kahvenizi ilk aldığınız günkü gibi olmayabilir. Bu da kahve keyfinizi olumsuz etkileyebilir. Kahveniz ne kadar taze olursa içtiğiniz kahve o kadar leziz olur. Taze kahvenizi satın aldıktan sonra 2 hafta içinde tüketmeniz gerekir. Bu 2 hafta içerisinde de kahvenizi nasıl saklamanız gerektiğini bu yazımızda anlatacağız.

  kahve saklama yöntemleri, kahveyi nasıl saklamalıyız, kahvenin raf ömrü, kahve nasıl taze kalır, kahve yapımı
 • Temmuz 03, 2019 Kahve

  Bazen dışarıda içtiğimiz bir kahvenin tadını evde ya da ofiste hazırladığımız kahvelerde de yakalamak isteriz. Aynı tadı yakalamak için yapmamız gereken ilk şey, satın alacağımız kahveyi taze çekirdek halinde almaktır çünkü taze çekirdek kahve, kendi hazırladığımız kahvenin tadını etkiler. Hem yaptığımız kahvenin tadının güzelliği hem de kahvenin aromasından daha iyi verim almak için taze çekirdek kahvemizi doğru seçmek büyük önem taşır. Çekirdek kahve seçimi yaparken damak tadımız başta olmak üzere dikkat edilmesi gereken bazı unsurlar vardır. Bu yazımızda taze çekirdek kahve satın alırken dikkat etmeniz gereken unsurları anlatacağız.

  taze çekirdek kahve, çekirdek kahve seçimi, çekirdek kahve öğütmek, çekirdek kahve seçmek, çekirdek kahve demlemek
 • Haziran 19, 2019 Kahve Makinası

  Kahve, hayatımızın her anına eşlik ediyor. Evde keyifli bir şekilde içilen kahvenin tadı ayrı olurken işte de bu keyif devam ediyor. Ofis ortamında en çok tüketilen içecek olmayı başaran kahve, iş hayatımıza da destek oluyor. Uyandırma etkisi ile sabahları eşsiz bir seçenek olarak karşımıza çıkıyor. Sadece bununla da kalınmayıp gün içerisinde fazlasıyla kahve tüketiliyor. Bu nedenle de ofisteki kahve makinelerinin bu yüksek talebi karşılayacak nitelikte olması gerekiyor. Kahvesiz kalmak istemeyen bir çalışma ortamı için seçilen kahve makinesi büyük önem taşıyor. Kahve makinesinin haznesinden pratikliğine kadar pek çok etken de ofis için uyumluluğunu etkiliyor. Bu etkenleri ve dikkat edilmesi gerekenleri birleştirdiğimiz bu yazı sayesinde ofisiniz için en uygun kahve makinesini kolaylıkla bulabileceksiniz. 

  ofis, kahve, kahve makinesi, kapsül kahve makinesi, tam otomatik kahve makinesi, filtre kahve makinesi
 • Haziran 12, 2019 Kahve

  Kahve ile ilgili bilinç gün geçtikçe artıyor. 3. Nesil Kahve Akımının bu bilince katkısı oldukça büyük… Kahvenin bir içecekten öte kültür olduğuna inanan ve değişik yöntemleri hayatımıza dahil eden bu akım, kahve ile ilgili terimleri de öğrenmemizin önünü açıyor. Kahvenin demlenmesinden kavrulmasına çekirdeğinden sunumuna kadar her alanda hayatımızda bu terimler bulunuyor. Kültürün gelişmesiyle de bu kahve terimleri, daha çok yerde karşımıza çıkıyor. Terimlerin ne anlama geldiğini öğrenmek doğrudan kahvenin lezzetini de etkileyeceği için lezzetli kahvelerin çözümü, kültüre aşina olmaktan geçiyor. Her zaman lezzetli kahveler için ve keyfinize keyif katın diye kahve terimleri sözlüğü ile karşınızdayız! 

  kahve, kahve terimleri, kahve terimleri sözlüğü, kahve kültürü, arabica, robusta, cold brew, single origin, barista, cupping, asidite, roasting, moka pot