• Şubat 13, 2019

  Son yıllarda hayatımıza giren ve gittikçe yaygınlaşan 3. Nesil Kahve ve Kahvecilik Akımı, merak edilen konuları da beraberinde getiriyor. Kahve ve kahve ekipmanlarının gelişimine de katkı sağlayan bu akım yeni yeni hayatımızda yer etmeye başladığı için akıllarda soru işaretleri oluşturması çok normal… 3. Nesil Kahve Akımı’nı anlayabilmek için kahvenin tarihine bakmak gerekiyor. Bu akımın ortaya çıkışındaki nedenler aslında kahvenin kullanımının geçmişten bugüne değişmesi… Bu değişim, bir yandan da kahve hakkında bizleri bilinçlendiriyor ve öğrenmemiz gerekenleri bize gösteriyor. Hayatımıza lezzet katan kahvelerin aslında bir kültür olduğu gerçeği ile “3. Nesil Kahve Akımı nedir” hep beraber bakalım. 

  kahve, kahvecilik, 3.nesil kahve akımı, 3.nesil kahvecilik akımı
 • Şubat 06, 2019

  3.Nesil Kahve Akımı, kahveye ve kahve kültürüne değer veren bir görüşe sahiptir. Kahveye verdiği bu değer ışığında üzerinde durduğu konular, tüketicilerin kahve hakkında daha çok bilinçlenmesine yardımcı oluyor. Bu akımın günden güne popülerleşmesiyle de kahvenin ve kahve üretiminin ayrıntıları, dikkat çeken konular arasında yer alıyor. Kahve tüketicisi öğrendikçe kahve üreticisi de farklı ve kaliteli tatlar yaratmak için üretim konusuna, daha dikkatli yaklaşıyor. Çünkü kahve çekirdeklerinin nasıl ve nerede üretildiği, kahvenin kalitesini etkiliyor. Yüksek bilinçli kahve tüketicileri, daha çok kaliteli kahve içmek istiyor. Bu istekle birlikte Single Origin kahveler de günden güne daha çok dikkat çekiyor. 

  kahve, single origin, single origin kahve, kahve çekirdekleri
 • Ocak 30, 2019 Kahve

  İçmelere doyamadığımız kahve, hazırlanışına göre tat ve görüntü olarak farklı çeşitlere ayrılıyor. Sade, sütlü, kremalı, sert, yumuşak... Her anımıza uyum sağlayan seçenekleri ile kahve, hayatımızı tatlandırıyor. Damak tadınıza uygun kahve seçeneğini bulmak da bu kahve çeşitlerinin özelliklerini bilmekten geçiyor. Bir kafeye ya da restorana gittiğinizde menüde uzayıp giden kahve seçeneklerinin içeriğini bilerek tercih yapmak zevkinizi ikiye katlamaya yardımcı oluyor. Ağzınızın tadı her zaman yerinde ve zevkiniz hep bol olsun diye kahve çeşitlerini sizin için derledik. Hadi hep beraber bir göz atalım!

  kahve, kahve çeşitleri, espresso, filtre kahve, latte, cappuccino, flat white, macchiato, mocha, americano, cortado
 • Ocak 23, 2019 Filtre Kahve

  Öğütülmüş kahveyi hazırlamak için çeşitli ekipmanlar ve makineler olduğunu biliyoruz. Bunlar arasında en popüler olanı, filtre kahve hazırlamak için kullanılan filtre kahve makinaları ve ekipmanları … Bunlar iki farklı seçenekle karşımıza çıkıyor. Kağıt filtreli olanlar ve metal filtreli olanlar. Peki, kağıt ve metal filtre arasındaki farklar neler? Asıl önemli olan konu bu oluyor. Çünkü temizlikten kahvenin tadını etkileyen unsurlara kadar aralarında birçok farklılık bulunuyor. Bu iki filtre arasındaki farkları bilmek, filtre kahve makinenizi ve ekipmanınızı tercih etmede size yol gösteriyor.

  kahve, kağıt filtre, metal filtre, filtre kahve
 • Ocak 16, 2019 Nasıl Yapılır?

  Kahve çekirdekleri ile ilgili yazımızda belirttiğimiz gibi sadece iki çeşit çekirdek bütün kahve çeşitlerinin özünü oluşturuyor. Bu iki çekirdeğin harmanlanması ya da sadece Arabica çekirdekleri ile oluşturulmuş binlerce kahve çeşidi bulunuyor. Bu kahve çeşitlerinin öğütülmemiş olarak paketlenen haline, çekirdek kahve deniyor. Öğütülmüş kahveleri tükettiğimiz için çekirdek kahveleri nasıl tüketeceğiz sorusu merak konusu oluyor. Çekirdek kahvelerin öğütülmesi ve çekirdeği hangi oranda öğüteceğiniz ile ilgili bilgiye sahip olduktan sonra geriye sadece keyifle kahvenizi yudumlamak kalıyor. 

  kahve,kahve çekirdekleri, çekirdek kahve
 • Ocak 12, 2019 Kahve

  Muhabbetlere ortak, yalnızlığa dost olan kahveler, bir içecekten öte bir kültür olarak hayatın her anına eşlik ediyor. Hem kokusu hem de tadı ile çekici hale gelen bu eşsiz içecek, günden güne artan çeşitliliği ile de dikkat çekiyor. Tabi bu çeşitlilik içinde kahve seçimi yapmak daha da zorlaşıyor. O güzel kahvelerin özünü oluşturan kahve çekirdekleri hakkında bilgi sahibi olmak bu yelpazede damak tadınıza uygun kahveyi bularak keyfinize keyif katmanıza yardımcı oluyor.  

  kahve, kahve çekirdekleri, arabica, robusta
 • Ocak 03, 2019

  3. Dalga Kahve Akımı ile hayatımıza giren ve gittikçe daha da popülerleşen konvansiyonel kahve hazırlama yöntemleri, kahve yapımını bir sanata çeviren yöntemler olmasıyla dikkat çekiyor. Cezvede yapılan Türk kahvesinden Chemex’de demlenen kahve bu yöntemler arasında yer alıyor. Başta da dediğimiz gibi kahveyi bir zevk olarak görenlerdenseniz bu yöntemler tam size göre.

  kahve, kahve yapımı, filtre kahve, çekirdek kahve, kapsül kahve, chemex, french press, aeropress, mokapot
 • Ocak 04, 2019

  Kahvenin birçok çeşidi olduğu gibi kahve makinelerinin de çokça seçeneği mevcut. Bu seçenek çokluğu arasında evinize ya da ofisinize alacağınız kahve makinesini seçmek, doğal olarak kararsızlığı ortaya çıkarıyor. Bu kararsızlık bulutlarını dağıtmak ve karar vermek için kahve çeşitlerini, kahve makinelerinin özelliklerini ve kahveyi nasıl hazırlayacağınızı bilmeniz gerekiyor. Şunu unutmamalısınız ki sizin için en doğru kahve makinesini seçtiğinizde her zaman doğru sonuçlara ulaşabiliyor ve kahve keyfinizi daha keyifli hale getirebiliyorsunuz. Bu yüzden kahve makinelerini ve ayrıntılarını öğrenmeden önce kahve yapım sırasında isteklerinizi belirlemeniz gerekiyor. Kahveyi bir zevk ya da bir ihtiyaç olarak mı gördüğünüz isteğinizi belirlemenizde çok önemli bir ayrıntı.

  kahve, kahve makinası, kapsül kahve, filtre kahve, espresso, çekirdek kahve
 • Aralık 26, 2018

  Dünya kahve üretiminde %70 oranında büyük bir paya sahip olan Arabica kahve çekirdekleri, kahve üretiminde popüler bir seçenek olarak karşımıza çıkıyor. Kahve severler tarafından %100 Arabica kahveler çokça tercih ediliyor. Uzak diyarlardan gelip bardağımıza dolan bu çekirdekler hayatımıza tat katarken kahvenin bir kültür olduğunu da bizlere hatırlatıyor. Özenle işlenen bu eşsiz meyvelerin, uzun yolculuğundaki detaylar, kahveye verdiğimiz değeri daha da arttırıyor.

   

  kahve, arabica