• Ocak 24, 2020 Kahve Çekirdek Kahve

  Kahvenin içerdiği kafein maddesinin uyarıcı özelliği sebebiyle, uyanık tutucu ve dikkat arttırıcı bir etkisi vardır. Her gün keyifle içtiğimiz kahvede bulunan kafein oranlarını etkileyen faktörleri anlamak için, kahvenin bardağımıza içecek olarak gelmeden önceki aşamalarını anlamak bize bu konuda fikir verecektir.

   

  Kahve, kökeni kökboyasıgiller familyasına dayanan bir ağaç ve bu ağacın meyve çekirdeklerinin kavrulup öğütülmesi ile elde edilir.

  Kahvedeki kafein oranları, Arabica,Robusta, Kafein
 • Ocak 20, 2020 Kahve

  Kahve, sıcak ülkelerde yetişen kahve bitkisinin meyve çekirdeğinin işlenmesiyle üretilir. Kahvenin Anadolu'ya ne zaman geldiğini öğrenmeden önce kahve kökeninin neresi olduğunu bilmemiz gerekir. Kahvenin kökeni Habeşistan-Etiyopya olarak görülmektedir. Buradan en yakın ticaret limanı (Mocha) Mokka limanına ulaşır. Yemen’e geçişiyle içecek olarak kullanımı hızlanmış olan kahve Mekke ve Kahire’ye kadar gitmiştir. Mekke’de ‘kaveh kanes’ denilen yerler açılmış ve kahve kullanımı giderek hızlanmıştır.

  kahvenin yolculuğu, kahve ve anadolu, türk kahvesi
 • Ocak 16, 2020 Filtre Kahve Kahve

  Sabahları kahve kokusu ile uyanmak isteyenlerin ya da gün içerisinde yapılan sohbetlerin vazgeçilmezi olan filtre kahve, günümüzde bir çok insanın tercih ettiği bir demleme yöntemdir.

   

  Genel olarak, öğütülen kahvenin su ile buluşarak bir filtreden geçirilmesi ile elde edilen kahveleri ifade etmektedir.

   

  Ülkemizde de yaygın bir şekilde kullanılan filtre kahve, en çok Kuzey Avrupa ve Kuzey Amerika’da tercih edilmektedir.

  filtre kahve, filtre kahve demleme, filtre kağıdı
 • Ocak 12, 2020 Nasıl Yapılır? Kahve

  Kahve hepimizin vazgeçilmez içeceklerinden biridir. Karton bardakların içine hazırlanmış kahvelere bir ton para öderiz. Daha önemlisi sağlığımız ya da kilomuza etki eden şeker, süt ve kremanın etkisi azımsanamayacak kadar çoktur.

   

  Aslında sağlıklı kahveler yapmak oldukça kolay. Bunun için evde hazırlayabileceğiniz, yaparken zevk alacağınız,hem pratik hem de içerken lezzetine doyamayacağınız birçok tarif var. Eğer siz de hazırsanız, evde yapabileceğiniz bu iki sağlıklı kahve tarifine bakalım.

  kahve tarifleri, evde kahve yapımı, öğütülmüş kahve, sağlıklı kahve
 • Ocak 08, 2020 Nasıl Yapılır? Kahve

  Hepimiz kahveyi çok severiz. Günlük hayatta en azından 1-2 kere kahveyi tüketiriz. Peki kahvemiz bayatlayınca onu direk çöpe mi atmalıyız? Tabii ki de hayır bayat kahveyi kullanabileceğiniz birçok alan vardır. Şimdi gelin bayatlamış kahveleri nereler de kullanabileceğimizi öğrenelim.

  bayat kahveleri değerlendirme, kahvenin farklı kullanım alanları, bayatlamış kahveler
 • Ocak 03, 2020 Kahve Çekirdek Kahve

  Kökboyasıgiller ailesinden olan kahve ağacı 120’ye yakın türe sahiptir. Bu türlerin içinde en bilinen ve dünya üretiminin büyük çoğunluğunu kapsayanları Arabica ve Robusta türleridir.

   

  Üretimin %70’lik kısmı Arabica, %25’lik kısmı ise Robusta’dan oluşur.

  arabica, arabica kahve, çekirdek kahve, robusta, robusta kahve
 • Aralık 29, 2019 Kahve Kahve Makinesi

  V60 kahve demleme yöntemi, Alman Melitta Bentz’in bulduğu bir demleme yöntemidir. Aynı zamanda, altı delik bardak ile kahve demleme yöntemi olarak da bilinen V60 ile demleme her geçen gün daha çok ilgi görmektedir. Bunun sebebi, V60’ın çalışma mekanizmasının pratikliğidir.

  v60, kahve demleme, v60 kahve demleme, öğütülmüş kahveler
 • Aralık 24, 2019 Kahve Kahve Makinesi

  Espresso, özellikle sabahları en fazla tüketilen kahve türleri arasında yer almaktadır. Çoğunlukla espresso makinesi ile hazırlanan ve tüketilen espresso oldukça lezzetli bir kahve türüdür.

   

  Normal şartlarda espresso, basınçlı su yardımı ile hazırlanmaktadır. Espressonun basınçlı su ile elde edilebilmesi için ise makineye ihtiyaç duyulmaktadır. Kafelerde, otellerde bizlere servis edilen espressoyu evlerimizde de keyifle içmek isteriz, ancak bu makineler bazen istediğimiz fiyat aralığında olmayabiliyor.

  espresso, espresso makinesi, moka pot, nanopress, wacaco espresso
 • Aralık 20, 2019 Kahve

  Kış aylarında pek çok kişi, içini ısıtmak için birçok kahve çeşidi arasından kendi damak zevklerine en uygun olanları tercih ederler.  Hemen herkesin sevdiği ve severek tükettiği içecekler arasında yer alan kahveler, hem yaz aylarında hem de kış aylarında tercih edilmektedir. Yaz aylarında soğuk kahve şeklinde tüketilen kahveler, kış aylarında ise ısınmak için tüketilmektedir. Bu doğrultuda sizler için kış aylarında içinizi ısıtacak kahve tarifleri hazırladık. Gelin bu tarifleri hep beraber inceleyelim. 

  kahve, sıcak kahveler, kahve tarifleri, latte, mocha