• Eylül 25, 2020 Kahve

  Neredeyse bir öğün yerine geçecek kadar besleyici ve zengin içeriğiyle bulletproof kahve, özellikle beslenmesine dikkat edenler, ketojenik beslenenler veya güne enerjik başlamak isteyenler arasında çok popüler. Değişik varyasyonları bulunan ve kahvenin en sağlıklı hali diyebileceğimiz bulletproof kahve nedir, nasıl yapılır, faydaları nelerdir bu yazımızda sizler için derledik.

  bulletproof, bulletproof kahve, bulletproof kahve faydaları, bulletproof kahve nasıl yapılır, bulletproof kahve özellikleri nedir,
 • Ağustos 27, 2020 Nasıl Yapılır?

  Cold brew (soğuk demlenmiş kahve) hiç bu kadar popüler olmamıştı. Özellikle bu sıcak yaz günlerinde çok iyi bir tercih olan cold brew, evde hazırlanması da zor olmayan bir içecek. Biz de sizler için basit bir tarif paylaşıyoruz.

  french press, cold brew, cold brew hazırlama, nasıl yapılır, cold brew tarifi,
 • Haziran 09, 2020 Nasıl Yapılır? Kahve

  Türk kahvesi ve espresso arasındaki en belirleyici fark pişirilme ve demlenme yönteminden oluşur. Kahve hazırlamanın deyim yerindeyse ilk örneği olan Türk kahvesi, bakır veya farklı metallerden imal edilmiş cezvelerde ateş üzerinde yapılır.

  espresso, türk kahvesi, espresso ve türk kahvesi arasındaki farklar
 • Kahve yüzlerce yıldır hayatımızın vazgeçilmezi olarak yerini koruyor. Modern şehir hayatı, kalabalık sohbetler, çalışmakla geçen uykusuz geceler veya oldukça zevkli bir kamp ortamı. Kahve her yerde bulunabilir. Bu yazımızda ise eğlenceli bir kamp ortamını daha sıcak ve lezzetli kılacak en iyi kahve ekipmanlarını derledik.

  kahve demleme, kampta kahve demleme, kahve ekipmanı,
 • Kahve tüketenler olarak evlerimizde neredeyse her gün ortaya çıkan bir “atık” türü var; kahve telvesi. Sürdürülebilirliğin çok önemli olduğu günümüzde günlük hayatımızda atık olarak değerlendirdiğimiz şeyleri tekrar gözden geçirmemiz gerekiyor. Kahve telvesi ise sadece çöpe gidecek bir atık olmaktan ziyade farklı alanlarda değerlendirilebilir ve farklı alanlarda birçok yan ürün kullanımını azaltıcı etkisi olabilir.

  kahve telvesi, kahve telvesi nasıl kullanılır, filtre kahve telvesi, kahve atığı, kahvenin farklı kullanımları
 • Nisan 24, 2020 Kahve

  Bildiğimiz gibi espresso sert ve yoğun özelliği ile bilinen İtalya temelli bir kahve türü. Sert ve yoğun olmasından dolayı kahvede daha yumuşak içim arayan kişiler espressoyu bir takım farklı yan ürünlerle karıştırarak espresso bazlı diğer kahve türlerinin ortaya çıkmasına imkan sağladılar. Bazılarını evde de kolaylıkla hazırlayabileceğiniz bu kahve türlerini hep beraber inceleyelim.

  espresso, kahve demleme, espresso bazlı kahveler
 • Nisan 13, 2020 Kahve Makinesi

  Kahve severlerin en çok tükettiği türlerden biri olan espressonun yapım aşaması kaliteyi belirleyici unsurların başında gelir. Başta sabah kendine gelmek isteyen kişilerin tercih ettiği bu kahve türünü kendiniz evde yapabilmek için farklı özellikleri bulunan makineler arasından hangi espresso makinesini tercih edeceğinize kesinlikle iyi karar vermelisiniz.

  espresso, espresso makinesi, espresso makinesi seçimi
 • Ocak 24, 2020 Kahve Çekirdek Kahve

  Kahvenin içerdiği kafein maddesinin uyarıcı özelliği sebebiyle, uyanık tutucu ve dikkat arttırıcı bir etkisi vardır. Her gün keyifle içtiğimiz kahvede bulunan kafein oranlarını etkileyen faktörleri anlamak için, kahvenin bardağımıza içecek olarak gelmeden önceki aşamalarını anlamak bize bu konuda fikir verecektir.

   

  Kahve, kökeni kökboyasıgiller familyasına dayanan bir ağaç ve bu ağacın meyve çekirdeklerinin kavrulup öğütülmesi ile elde edilir.

  Kahvedeki kafein oranları, Arabica,Robusta, Kafein
 • Ocak 20, 2020 Kahve

  Kahve, sıcak ülkelerde yetişen kahve bitkisinin meyve çekirdeğinin işlenmesiyle üretilir. Kahvenin Anadolu'ya ne zaman geldiğini öğrenmeden önce kahve kökeninin neresi olduğunu bilmemiz gerekir. Kahvenin kökeni Habeşistan-Etiyopya olarak görülmektedir. Buradan en yakın ticaret limanı (Mocha) Mokka limanına ulaşır. Yemen’e geçişiyle içecek olarak kullanımı hızlanmış olan kahve Mekke ve Kahire’ye kadar gitmiştir. Mekke’de ‘kaveh kanes’ denilen yerler açılmış ve kahve kullanımı giderek hızlanmıştır.

  kahvenin yolculuğu, kahve ve anadolu, türk kahvesi