• Kasım 07, 2018

  Kahve pişirilmesi bakımından farklı teknikler ve kültürlere ayrılmıştır. Ancak her yörede kahvenin ilk seçeneği bol köpüklü olmasıdır. Çünkü insanlar bol köpüklü bir kahvenin her zaman lezzetli olacağını düşünürler. Kahveye köpük ve lezzet katabilmek içinde kullandığınız cezveden tutunda kahvenin kalitesine varıncaya kadar hepsine dikkat etmeniz gerekiyor. Kahvenin püf noktası ise ateşidir çünkü yoğunluğunu ayarlayamazsanız o zaman kahvedeki lezzeti tutturamazsınız. Kahvenin pişirilme biçimleri olduğu aynı biçimleri pişiren insanlarda birbiri arasında farklılık gösterir. Bunun içinde kahve tanımlanırken bir kültür olarak bahsedilir. Kahve ikram edilecek olan kişiye en lezzetli şekilde sunulması gerekir.

  türk kahvesi, kahve,
 • Kasım 11, 2018

  Kahve bizim ülkemizde bir kültür ancak bizim kültürümüzün bir parçasının da Türk kahvesi olduğu bilinir. Kahve bir keyif bir lezzettir bunun içinde kahvenin her türlüsü içilmeye değerdir. Ancak bazı kahveler vardır ki hazır olmasına karşın damakta bıraktığı lezzet her zaman farklı olmuştur. Bu makalemizde kahve severlerin dikkatini çeken ve özellikle de ben espresso kahve içicisiyim diyenler için uygun kapsüllerden bahsedelim istedik. Ancak kapsül kahvenin ne demek olduğunu daha yakından anlayabilmek için öncelikli olarak nespresso nedir bu öğrenmekle başlayabiliriz.

  nespresso, kapsül kahve, kapsül, kahve
 • Kasım 19, 2018

  ​Kahve ve kilo konusu çok uzun zamandan beri birbiri ile ilişkilendirilen ve yanıtı da merak edilen bir konudur. Bunun nedeni ise kahvenin içerisinde yer alan kafein maddesidir. Kafeini kilo verdirmede düşündüren soru işareti ise kilo verme supplementlerinin içinde de kullanılıyor olmasıdır. Peki, kahve gerçekten de kilo verdiriyor mu, merak ediyor musunuz? Bu yazımızın devamında ise kahve ve yağ yakımı hakkında bilgi vermek istedik.

  kahve, filtre kahve, kafein, kilo, kilo verme, zayıflama, sağlık, kahve ve sağlık, kahve ve kilo
 • Kasım 10, 2018

  İnsanlar yorgun olduğunda kendilerini dinlendirmek ister ve bunun çaresi de bir fincan kahvedir. Kahve insanı hafifletir ve kendine gelmesini sağlar. Pek çok şeyi de unutturduğu bilinir bunun içinde günün yorgunluğunuzu üzerinizden alır gider. Kahve köpüğü ve dumanıyla ruhunuzun süzgecinden geçerek iliklerinize kadar işler. Kahve insanı dinlendirirken aynı zamanda derin sohbetlere kadar da sürükleyecektir. Kahve ile yapılan sohbetler öyle derinleşir ki dostlu bağları da giderek kuvvetlenecektir. Kahveyi her insanla içemezsiniz ve içmemeniz gerekir. Çünkü kahve içinizi ısıtırken sohbetinde ruhunuzu ısıtması gerekiyor. Kahvenizi yudumladığınız da aslında kahvenin bahane muhabbetin de şahane olduğunu bilirsiniz. Bu konuda atalarımızın da bir sözü vardır. “Gönül ne kahve ister ne kahvehane, Gönül muhabbet ister kahve bahane”

  kahve, türk kahvesi, 40 yıl hatır, turkish coffee,
 • Kasım 26, 2018

  Havaların soğumasıyla birlikte insanlar artık sıcak içeceklere doğru yönelmeye başlıyor ve sıcak bir içecekten bahsetmek gerektiğinde de ilk akla gelen kırk yıllık hatırı olan kahve geliyor. Kahvenin insanlar arasında hatırı sayılır bir güzelliği var ve üstelik sağlık bakımından da yararları artık giderek gün yüzüne çıkmaya başlıyor. İşin özüne bakarsak beslenmenin herhangi bir yaşı ve mevsimi yok ancak kışın vazgeçilmezleri arasında olan kahvenin türlerine göre kafein miktarlarıda farklılık gösteriyor. Burada aslında iki farklı tartışmadan da söz etmek gerekiyor. çünkü kahve içicileri kafein konusunda şu şekilde düşünebiliyorlar. Kahvelerdeki kafein miktarı kahveyi yapan kişiye ve kahvenin yapılma yöntemine göre değişiyor. Ancak biz aşağıda sizle bu tartışmaya girmeden direk olarak kahvenin içindeki kafein miktarlarını açıkça belirtelim istedik. Ama önce şu konudanda bahsetmenin daha faydalı olabileceğini düşünüyorum.  Bir kafein deyip tutturuyoruz ama bu ne demek iyi mi yoksa kötü mü?

   

   

  kafein, kahve, kafeinsiz, filtre kahve, çekirdek kahve
 • Kasım 26, 2018

  Birbirini seven iki insan günler, aylar, yıllar sonrasında bile karşı karşıya gelmiş olsalar hadi birlikte bir kahve içelim derler bu yüzden kahve bizim kültürümüzde önemli bir yer etmiştir. Belki de bizim insanımız bu söz yüzünden kahveyi çok sever. Kahvenin öyle muhabbeti vardır ki arkadaş ortamında saatlerce ondan bahsedilebilir ve herkesin ortak bir keyfi de mutlaka vardır. Bizde buradan yola çıkarak sizi muhabbetimize davet etmek istedik ve kahve kültürüne yabancı kalmamanız için kahve sözlüğümüzü oluşturalım istedik. Aşağıda bahsedeceğimiz yeni nesil kahveler gerçek anlamda insanların damak tatlarına hitap ediyor. Kahvenin insanın üzerinde farklı bir aura yaratacak özelliği vardır bunun içinde kahve içtiğiniz zaman keyfinize keyif katarsınız.

   

  kahve, chemex, americano, arabica, robusta, doppio, espresso, filtre kahve, kapsül kahve
 • Kasım 18, 2018

   

  Kahveden bahsettiğimiz zaman tahmin ediyorum ki herkesin aklına ilk olarak acaba hangi kahve çeşidi geliyor. Ancak Türk kahvesi dediğimiz zaman onun hatırından mı yoksa kahve ile yapılan muhabbetin güzelliğinden mi, yoksa o kahvenin lezzetinden mi bugüne kadar ne modası geçiyor ne de alışkanlığı bitiyor. Hatta Türk kahvesi yarışmalarda bile yer buluyor.  Kahvenin demlenmesi konusunda pek çok uzmandan farklı fikirler ve yorumlar gelmiş ancak bazı uzmanlarda demleme konusunda hemfikir oluyorlar.

   

  kahve, demleme, brew, filtre kahve, espresso, kapsül kahve
 • Kasım 26, 2018

  Bu konu herkes tarafından merak ediliyor mu bilmem ancak iyi bir kahve içiciyseniz o zaman aklınıza da geldiğini tahmin ediyorum. Kafeinsiz kahvenin içinde gerçekten de kafein var mı yok mu anlatmadan önce isterseniz kafanızı da karıştıracak diğer bir bilgiden bahsedelim. Kahve aslında bir çekirdek değildir? Nasıl mı ona bu ismin verilmesi tamamen görünüşünden kaynaklanır. Yani gerçek şudur ki kahve çekirdeği diye bildiğimiz şey aslında Rubiaceae ailesinden olan bir bitkinin tohumudur.

  kafein, kafeinsiz kahve, kahve
 • Kasım 15, 2018

  Havalar artık soğudu ancak yine de henüz tam anlamıyla soğuk bir mevsimin içine düşmedik bunun içinde halen soğuk kahve içmek gibi bir şansınız var. Üstelik evde soğuk kahve tarifini öğrendiğiniz de yazın bunaltan sıcaklarında da kendinize soğuk ve dinç bırakacak olan bir lezzet sunabilirsiniz. Kahveyi hep sıcak olarak mı içebiliriz tabi ki hayır kahve soğuk içildiğinde de mükemmel bir tat sunacaktır. Sizler için bu makalemizde evde soğuk kahve nasıl yapılır bunu malzemeleri ve tarifiyle anlatalım istedik.

  iced coffee, soğuk kahve, kahve,