• Ekim 23, 2019

  Sonbahar mevsiminin gelişine alışmak ve yeni mevsimi kabullenmek uzun sürüyor. Bunun en önemli nedenlerinden biri de hava sıcaklıklarının değişkenliği. Bazen sıcak bazen soğuk olabilen hatta gün içinde bile farklı olan hava durumu, bizi hem psikolojik hem de fiziksel olarak zorlayabilir. Mevsim değişikliklerine adapte olmaya çalışırken fiziksel olarak bağışıklık sistemimiz zorlanabilir, psikolojik olarak da hüzünlü olabiliriz. Ancak bu mevsimin en güzel yanlarından biri de, çok severek içtiğimiz kahveyi bunalmadan sıcak içebilecek olmamız. Yaz mevsiminde zaten bunaltıcı olan sıcaklar nedeniyle yöneldiğimiz soğuk kahveleri geride bırakıp sonbahar ve kışın sıcak lezzetleriyle buluşabiliriz. Sonbahara en yakışan baharat olan tarçın ile kahvenin uyumu ise oldukça faydalı ve lezzetli. 

  tarçın, tarçının yararları, tarçınlı kahve, sonbahar, kahve tarifleri, tarçınlı kahve tarifi, sonbahar lezzetleri,
 • Ekim 16, 2019 Kahve

  Hayatımızın ayrılmaz bir parçası olan kahveyi farklı farklı anlarda tercih edebiliyoruz. Sabahları uykumuzu açmak, kitap okurken odaklanmak, spora gitmeden önce metabolizmamızı hızlandırmak ya da yemek yedikten sonra midemizi rahatlatmak için kahve içmeyi tercih edebiliriz. Çekirdeklerin farklı öğütülmesi ve tatlandırmak için farklı lezzetler katılmasıyla farklı kahve çeşitleri ortaya çıkar. Öğütme ve tatlandırma için kullanılan malzemeler kahvenin çeşidini farklılaştırdığı gibi kalorisini de farklılaştırır. Günde 1 fincanıyla kalp ve bağırsaklarımızın sağlığını da koruruz. Metabolizmamıza da yardımcı olan kahvenin farklı çeşitlerinin kalorilerini gelin hep birlikte keşfedelim. 

  kahve, kahve çeşitleri, kahve kaç kalori, kahvenin kalorisi, filtre kahve kalori, macchiato kalori, americano kalori,
 • Ekim 09, 2019 Kahve

  Kahve severler, kahveyle ilgili tüm detayları bilirler ancak kahvenin aslında bir meyve çekirdeğinden üretildiğini çok fazla kahve sever bilmeyebilir. Kırmızı bir rengi olan ve alıç meyvesine benzeyen kahve meyve, bir ağacın üzerinde yetişmektedir. Hepimiz kavrulmuş kahve çekirdeklerini ilk gördüğümüzde başka şeylerden ayırt edebiliriz ama kahve meyvesini çoğumuz tanıyamayabiliriz. Kahve ağacı yeşil ve parlak yapraklara sahiptir. Kırmızı meyveleri olan ağaçta beyaz çiçekler açar. Kahve ağaçları sürekli meyve veren ağaçlar oldukları için olgun meyveler ve çiçekler yan yana güzel bir görüntü oluşturur.

  kahve, çekirdek kahve, kavrulmuş kahve, kahve ağacı, kahve ağacı nasıldır, arabica, robusta
 • Ekim 03, 2019 Kahve

  Çok severek içtiğimiz kahvenin farklı farklı birçok çeşidi var. Tabii çeşitleri de sınıflandırmamız gerekiyor. Çekirdek halindeki kahvenin de çeşitleri olduğu gibi kavrulma şekli de kahvenin çeşidini etkileyebilirken pişirme şekli ve aromalarla da kahvenin çeşidi farklılaşabilir. Kahvenin tüm bu çeşitleri de farklı lezzetlere imza atarlar. İşte yeşil kahve de kahvenin çeşitlerinden biri. Son zamanlarda sıklıkla bahsedilen yeşil kahve için kahve çekirdeklerinin kavrulmamış hali diyebiliriz aslında. Kökboyasıgiller diye Türkçeleşen Rubiaceae familyasının bir üyesi olan Coffea çeşidinden boyu 5 metreye kadar uzayabilen bir ağaç olan yeşil kahve, normal kahve gibi kavrulmaz. Evet, kahve kavrulduğunda farklı bir renk, aroma ve kokuya kavuşur ancak yeşil kahve bu kavrulma sürecini yaşamadığı için faydalarını içinde saklı tutar. Peki faydaları nedir? Gelin birlikte bakalım.

  yeşil kahve, yeşil kahve nedir, yeşil kahvenin yararları, antioksidan, sağlıklı kilo verme, kilo verme, diyet, yeşil kahve ile kilo verme, yeşil kahve antioksidan mıdır,
 • Eylül 18, 2019 Kahve

  Tüm kahve severler, taze kahveden aldıkları ilk yudumun ağızda bıraktığı o eşsiz tada ve ruhlarında bıraktığı o mutluluğa bayılırlar. Onlar için en önemli şeylerden biri, kahvelerinin taze olmasıdır çünkü kahve taze olmadığında o çok sevdikleri lezzet onları hayal kırıklığına uğratabilir. Tat almanın imkânsız olduğu bayat kahvenin bırakın kahve makinelerine mutfaklarına bile girmesini istemezler. Bu yüzden de kahve alırken taze olup olmadığına ekstra özen gösterirler. Kahveyi satın alırken damak tatlarına uygunluğunu seçtikleri gibi tazesini de seçerler. Peki taze kahve nasıl seçilir, kahvenin taze olduğu nasıl anlaşılır? Gelin hep beraber inceleyelim. 

  kahve seçimi, taze kahve, bayat kahve, taze kahvenin kokusu, kahve kokusu, kahvenin son kullanma tarihi, kahve ne zaman bayatlar, taze kahve nasıl anlaşılır,
 • Eylül 11, 2019 Kahve

  Kahve severlerin bir arada toplandığı birbirinden lezzetli kahvelerin tadına baktığı ve aynı zamanda düzenlenen seminer ve atölyelerde kahveyi en ince ayrıntısına kadar tanıdıkları İstanbul Kahve Festivali, bu yıl 6. yılını kutluyor. Kahve tutkunlarına kahve içmekten sonra onları en çok mutlu edecek etkinliği sorsak herhalde kahve festivaline gitmek derler. Birbirinden farklı kahve zincirlerinin en lezzetli kahvelerini tüm kahve tutkunlarının beğenisine sundukları bu etkinlik onlar için adeta bir cennet. İlk olarak 2013 yılında düzenlenen festivalin 6. yılında da birbirinden keyifli seminerler, atölyeler, konserler ve tadımlar olacak. 

  istanbul kahve festivali, kahve festivali, istanbul, 6. kahve festivali, küçükçiftlik park, İstanbul Kahve Festivali nerede, Istanbul kahve festivalinin programı,
 • Eylül 04, 2019 Kahve

  Dünya üzerinde en çok sevilen ve en çok içilen içeceklerden biri, kahve. Günde en az bir tane kahve içmeden yapamayacak, sabahları kahvesiz ayılamayacak kadar kahve severler olduğu sürece de bu unvanını koruyacak gibi gözüküyor. Ülkemizde farklı farklı kahve çeşitleri olsa bile her zaman en çok sevdiğimiz ve de kimi zaman gururla içtiğimiz Türk kahvesi hepimizin evinde mutlaka bulunan bir kahve. İşte dünyanın çeşitli ülkelerinin de kendilerine has kahveleri bulunuyor. Tabii bunların kimisi, daha önce hiç duymamış olanlara, oldukça garip gelebilir ama belki de kahveden aradığımız tadı bu ilginç kahve çeşitlerinde bulacağızdır kim bilir...

  kahve kahve çeşitleri, ilginç kahve çeşitleri, kahve çeşitleri nelerdir, yumurtalı kahve, Türk kahvesi, Etiyopya kahvesi,
 • Ağustos 28, 2019 Kahve

  Kahve severlerin asla vazgeçemedikleri, ellerinden düşürmedikleri bir kahve fincanı mutlaka olur. Bu fincan, kimi zaman en keyifli kimi zaman da en yoğun anlara şahit olmuştur. Kahve çekirdeği nasıl kişinin damak zevkine özgüyse kahve fincanı da kişinin karakterine özgüdür. O fincan, kahve severle ilgili birçok şey söyler aslında. En çok hoşlandığı kahve çeşidinden tutun da sabahları kahvesini içmeden önce nasıl bir insan olduğuna ya da sosyal bir ortamdaki duruşuna kadar birçok ipucu verebilir. Tabii her kahve çeşidi de her fincanda içilmez. Espressoyu kupaya koyamaz, latteyi küçük fincanda içemeyiz. Kahve özelliklerine göre fincanlar seçilmesi gerekebildiği gibi fincan özelliklerine göre kahve seçimleri de yapılabilir. Gelin hep birlikte bizi kahveyle buluşturan bu sevgili eşyanın önemini inceleyelim.

  kahve, kahve fincanı, kahve fincanı al, kahve nasıl seçilir, kahve fincanın önemi,
 • Ağustos 21, 2019 Nasıl Yapılır?

  Kahve öyle bir lezzet ki tek başına ayrı bir güzel olurken yanında güzel bir tatlıyla da bambaşka bir keyif veriyor. Kahve içmeyi pek sevmeyenler bile güzel bir tatlının yanında kahve içebiliyorlar. Tatlının fazla şekerli geldiği anlarda kahveden bir yudum alıp o tadı dengelemek mideye adeta bir bayram havası yaşatabiliyor. Her tatlının kahveyle uyumu farklı tabii ama genelde bol çikolatalı tatlıların yanında kahve daha bir güzel olabiliyor. Özellikle de kahve ve şöyle güzel bir brownie birbirine çok yakışıyor. Birçok farklı şekilde yapılan ve sunulan brownienin her çeşidini denediyseniz ve artık farklı bir bakış açısı arıyorsanız, sizi brownienin kız kardeşi blondie ile tanıştıralım. Brownienin kakao ya da çikolata kullanılmadan yapılan haline blondie deniyor. Halk arasında beyaz brownie de diyebiliriz bu tatlıya. Bir fincan kahveyle birlikte yendiğinde çok keyifli oluyor. Biz de size yapımında da kahve kullanılan bir blondie tarifi hazırladık.

  kahve, blondie tarifi, blondie nedir, brownie, beyaz brownie, kahvenin yanında tatlı, filtre kahve,