• Nisan 17, 2019

  Kahve bir içecekten öte bir kültür ve tarih… Hayatımızın her anında olduğu gibi Dünya'nın her yerinde bulunan ve eski zamanlardan beri insanlığın en sevdiği içecekler arasında. Bundan dolayı da şaşırtıcı bilgiler ve özelliklerle dolu olmayı başarıyor. Kahveyi sevmek ve keyifle içmek için milyonlarca neden bulunuyor. Lezzeti, faydaları, uyandırma özelliği… Bu milyonlarca nedene yenilerini ekleyecek kahve hakkında muhtemelen daha önce hiç duymadığınız bilgiler öğrenmek ister misiniz? İşte öğrenince şaşıracağınız kahve hakkında 7 ilginç bilgi… 

  kahve, kahve hakkında ilginç bilgiler, kahve kültürü, kahvenin tarihi, tarihte kahve
 • Nisan 10, 2019

  Kahve, yetişmesinden yapımına kadar farklı bir kültür… Çekirdeği ile farklı kültürlerin aromalarını içinde toplarken yapımındaki incelikler de bu aromalarla bütünlük sağlıyor. Bu nedenle çok çeşit kahve bulunduğu gibi farklı çeşitlerde kahve pişirme ekipmanı da bulunuyor.  Sonuçta damak tadınıza uygun kahveyi bulup her anınızı daha da lezzetli hale getirmek için kahvenin hazırlanışı oldukça önemli...

  Moka Pot ve French Press, kahve demleme ekipmanları arasında duyduğumuz en popüler iki seçenek olmayı başarıyor. Peki, sizin için hangisi daha uygun biliyor musunuz? Eğer hangi seçeneğin sizin için en uygun seçenek olduğunu merak ediyorsanız, Moka Pot ve French Press karşılaştırması bütün sorulara yanıt olacak. 

  moka pot, french press, kahve demleme, kahve demleme ekipmanları, moka pot french press farkları
 • Nisan 03, 2019

  Sabahların vazgeçilmezi kahve, güne başlamanın en lezzetli yolu oluyor. Uyku halinden sıyrılıp çıkmamızı sağlayarak hem sabahların hem de dinç kalmamız gereken yoğun zamanların en büyük destekçisi olmayı başarıyor. Kahvenin uyandırma ve dinç tutma etkisi uzun süredir bilinen bir gerçek… Peki, kahve bizi nasıl uyandırır? Bunun cevabı; kafein… Yüzyıllardır uyaran olarak kullanılan kafein, kahve bitkisinin içeriğinde yer alıyor. Bunun dışında çay ve çikolata da kafein olduğu biliniyor. Enerji içeceklerine ve bazı gazlı içeceklere de kafein eklenerek uyarıcı bir etki yaratılıyor. Kafeinin bu etkiyi nasıl oluşturduğu, beyinle nasıl etkileşime geçtiği ve zamanla vücuda etkisindeki farklılıklar merak edilen konular arasında yer alıyor. 

  kahve, kafein, kahvenin etkileri, kafeinin etkileri,
 • Mart 27, 2019

  Müzik festivalleri, sinema festivalleri ve daha bir dolusu hayatımıza renk katıyor. Hayatımıza renk katarken aynı zamanda lezzet katan bir diğer festival ise kahve festivalleri… Bu festivaller her sene farklı şehirlerdeki kahve severler ile buluşmaya devam ediyor. Geleneksel hale gelmiş kahve festivalleri, değişik kahveler tatmanıza ve kahve kültürünü daha yakından tanımanıza imkan tanıyor. Her sene Ankara, İstanbul, İzmir gibi Türkiye'nin büyük şehirlerinde birkaç gün süren bu festivallerin 2019 senesi içerisinde ne zaman olacağı merak edilenler konular arasında yer alıyor. Bu konuyu 2019 kahve festivalleri yazımızla sizin için aydınlatıyoruz. Hem eğlenceli hem de lezzetli bu festivallerde yerinizi önceden ayırtabilirsiniz.

  kahve, kahve festivali, 2019 kahve festivali, istanbul coffee festival 2019, ankara coffee festival 2019, izmir coffee festival 2019, coffee weekend
 • Mart 20, 2019 Nasıl Yapılır?

  Kahvenin sıcağı da soğuğu da ayrı güzel… Ama baharın ışıltılı ve sıcak günlerine en çok yakışanın da soğuk kahveler olduğunu inkar etmemek lazım. Sıcakların yavaş yavaş hissedilmeye başladığı şu günlerle birlikte artık soğuk kahve sezonu açıldı! Bu güzel günlerde yepyeni tarifler denemek ve renkli yaz günleri yaklaşırken hayata eşsiz lezzetler katmak, baharı daha da heyecanlı yapıyor. Biz de soğuk kahvenin en lezzetli hali olan cold brew sangria tarifi ile bu keyifli günlere biraz da lezzet kattık. İspanyolların meşhur içeceği sangria ve her anımıza eşlik eden kahvenin birlikteliği eşsiz bir sonucu ortaya çıkarıyor. Tadına doyamayacağınız bu tarifin cold brew olması, bu soğuk kahveyi daha da lezzetli hale getiriyor. Cold brew yani soğuk demleme ile yapılan kahvelerin az asitli olması yumuşak bir tadı da beraberinde getiriyor. Bu kahvenin meyvelerle buluşması hem yumuşak hem de meyve aromalı bir tadı ortaya çıkarıyor. Bu da sıcak günlerin vazgeçilmez soğuk kahvesi olmasını sağlıyor. Siz de sıcakların hissedildiği bugünlerde kolaylıkla cold brew sangria yaparak hayatınıza yeni bir lezzet katabilirsiniz. 

  soğuk kahve, cold brew, soğuk demleme, sangria, cold brew sangria, cold brew sangria tarifi
 • Mart 13, 2019

  Üçüncü nesil kahve akımı ile adını daha da fazla duymaya başladığımız cold brew, kahvenin alıştığımız sıcak suyla demlenmesinden farklı bir yöntem olarak karşımıza çıkıyor. Cold brew kahve, soğuk su ile demleniyor. Cold brew, 1600’lü yıllarda Japonya’daki Hollandalı tüccarların, kahve demlemek için bu yöntemi kullanmasıyla ortaya çıkıyor. Uzun yıllar önce ortaya çıkmış cold brew yöntemi, geçmişten bugüne hayatımızda yer alıyor. Üçüncü kahve akımının kahveye değer veren felsefesiyle tekrardan popüler olan bu yöntem, lezzetli soğuk kahveler yapılmasını sağlıyor.

  cold brew, soğuk demleme, soğuk kahve, evde cold brew
 • Mart 06, 2019

  Kahve bozulur mu ya da bayatlar mı soruları kahvenin her hali için merak edilen sorular arasında… Yiyeceklerde son kullanma tarihlerine daha çok dikkat edilerek alışveriş yapılsa da içecekler için bazen bu konu atlanabiliyor. Ama kahve çekirdekleri de esasında bir meyve olduğu için kahvenin bozulabilme durumuna dikkat etmek gerekiyor. Kahve her zaman keyifle eş değer olduğu için bu keyfi bayat bir kahveyle bozmak kim ister ki? Bu nedenle kahvelerin saklama koşullarına ve kahve çeşitlerine göre ne zamana kadar tüketilmesi gerektiği ile ilgili bilgiler keyfinizin her zaman üst seviyede kalmasını sağlıyor. 

  kahve, bayat kahve, kahve bozulur mu, çekirdek kahve, öğütülmüş kahve, kapsül kahve
 • Şubat 27, 2019 Kapsül Kahve

  Kahvenin her çeşidi tadıyla hayatımıza zevk katarken yapımıyla da kahve kültürüne yeni bilgiler eklemeye devam ediyor. Günün yoğunluğu arasında klasikleşmiş yöntemlerle kahve hazırlamak bazen sorun olabiliyor. İşte bu soruna çözüm olarak üretilmiş kapsül kahveler kahve molanızdan ödün vermeden lezzetli kahveler içmenize yardımcı oluyor. Kahvenin mis kokusu ve eşsiz tadı kapsül kahvelerle birlikte taşınabilir ve kolaylıkla yapılabilir hale geliyor. Klasikleşmiş yöntemlere nazaran yeni yeni hayatımızda yer alan bu yöntem hakkında merak edilen konular da peşi sıra geliyor. Akıllardaki soru işaretlerini giderebilmek adına kapsül kahve hakkında bilmeniz gerekenleri sizin için derledik. Böylelikle kapsül kahve hakkında her ayrıntıyı bilerek kahve keyfinizi eksiksiz yaşayabilirsiniz. 

  kapsül kahve, kapsül kahve makinesi, kapsül kahve kullanımı, kapsül kahve makinesi kullanımı
 • Şubat 20, 2019

  İtalya deyince akılda ilk canlananlardan biri, kahve oluyor. Kahvenin başkenti olarak adını tarihe yazdırmış İtalya, yapımından tüketimine kahveye kadar özenle yaklaşıyor. Bu özen, İtalyan kahve kültürünü ortaya çıkarıyor. Kahvaltıda cappuccino içmek ve hemen bir espresso içip işlere devam etmek İtalyanlara özgü hareketler olarak tüm dünyaca biliniyor. Bu rutinler dışında İtalyan kahvelerinin lezzeti de bilinen gerçekler arasında… İtalya’nın lezzetli kahvelerini tüm Dünya’ya yaymış markalar, bu başarının başrol oyuncuları olarak karşımıza çıkıyor. Kaliteli bir kahve ararken bu markaların isimlerini hep duymuşuzdur. Peki ya tarihleri ve başarılarının altında yatan özeni biliyor muyuz? Hadi hep beraber İtalyan kahvesinin devlerinin geçmişine bir yolculuk yapalım. 

  italyan kahve kültürü, kahve kültürü, kahve markaları, italyan kahve markaları